Zalety płukania nosa i zatok dzbankiem Rhino Horn™

t

Masz katar?
Alergię?
Problemy z zatokami?

Z

Zalecane przez lekarzy w chorobach uszu, nosa, gardła – otolaryngologów.

Jeśli masz zatkany nos, jesteś przeziębiony, cierpisz na częste zapalenia zatok przynosowych, alergię lub katar sienny możesz pomóc sobie płukając nos dzbankiem Rhino Horn™.

Do płukania nosa używamy letniej słonej wody (roztwór fizjologiczny). Roztwór wlewamy za pośrednictwem dzbanka Rhino Horn™ do jednego otworu nosowego i pozwalamy mu wyciec drugim otworem – w taki sposób dochodzi do oczyszczania nosa wewnątrz. Należy czynność powtórzyć również dla drugiego otworu nosa.

Płukanie nosa dzbankiem jest korzystne również dla dzieci, które opanowują tę czynność już od około 5 roku życia (niektóre nawet wcześniej). Oczywiście nadzór osoby dorosłej jest ważny, dziecko musi również potrafić dobrze wysmarkać nos. Płukanie nosa uwalnia wydzielinę, tzw. katar tylny i może zapobiegać zapaleniom ucha środkowego.

Rhino Horn Red and Blue

Leczenie tradycyjne i nowoczesna medycyna

W leczeniu tradycyjnym w wielu krajach świata znane są różne metody płukania nosa, dzisiaj dołącza do nich również nowoczesna wiedza medyczna. Rybacy od wielu generacji na całym świecie płuczą sobie nos słoną wodą. W jodze płukanie nosa (Neti) jest jednym z wielu praktykowanych procesów oczyszczania. Ogólnie mówiąc joga staje się coraz bardziej popularna i praktykowana w naszej cywilizacji. Np. mycie zębów w tradycji jogi jest praktykowane już od tysiąca lat, ale w naszej zachodniej kulturze upowszechniło się dopiero w ciągu ostatnich 100 lat.

W ostatnich latach płukanie nosa stało się popularną częścią codziennej higieny w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej i bezspornie należy do sposobu prewencji w walce przeciwko infekcjom wirusowym i bakteryjnym.

  • Do płukania nosa stosuje się słoną wodę (0,9% roztworu NaCl, czyli roztwór fizjologiczny) w temperaturze ciała.
  • Korzystanie z dzbanka Rhino Horn™ nie jest kosztowne – wystarczy letnia woda oraz zwykła sól kuchenna.
  • Dzbanek Rhino Horn™ jest zaprojektowany w taki sposób, aby woda swobodnie przepłynęła z jednego nozdrza do drugiego tylko dzięki sile grawitacji.
  • Nos dzbankiem Rhino Horn™ mogą płukać dzieci w wieku od 5 lat pod okiem dorosłej osoby.
  • Po nabyciu praktyki cała czynność zajmuje ok. 1 minuty włącznie z przygotowaniem roztworu.
  • Płukanie nosa dzbankiem Rhino Horn™ jest naturalną i w wielu przypadkach stosowaną z powodzeniem alternatywą dla powszechnych kropli i sprayów do nosa.

Znaczenie podstawowych pojęć

Procedura płukania nosa nazywana jest również nawadnianiem nosa, natryski nosa, prysznice lub bicze nosa, w języku angielskim nasal saline irrigation, w systemie jogi Jala Neti. Naczynie do płukania nosa używane w systemie jogi, tradycyjnie nazywane jest Lota Neti, w języku angielskim używamy pojęcia Neti Pot. Możemy spotkać się również z wcześniej używanymi pojęciami jak, irygator do nosa lub aplikator.

  • Jala Neti – nazwa procedury płukania nosa w jodze.
  • Roztwór fizjologiczny (roztwór izotoniczny – patrz poniżej) – 0,9% wodny roztwór NaCl o składzie i stężeniu osmotycznym zbliżonym do osocza krwi.
  • Roztwór hipertoniczny – w odniesieniu do płukania nosa, roztwór o wyższym stężeniu niż naturalne środowisko w nosie może powodować pieczenie oraz podrażniać błonę śluzową nosa. Dozwolone jest krótkotrwałe użycie około 2% roztworu NaCl w celu odetkania nosa z powodu obrzęku śluzówki.
  • Roztwór hipotoniczny – z punktu widzenia płukania nosa chodzi o roztwór soli o stężeniu niższym niż środowisko naturalne nosa. Niskie stężenie soli w wodzie powoduje uczucie ciśnienia na błonę śluzową.
  • Roztwór izotoniczny – najbardziej odpowiednie stężenie dla regularnego płukania nosa to izotoniczny roztwór soli (zawierający 0,9% NaCl), zbliżony do roztworu fizjologicznego.
  • Nawadnianie nosa – nazwa procesu płukania nosa.
  • Lota Neti – naczynie do płukania nosa używane w jodze, w języku angielskim znaczy Neti Pot.
  • NaCl – chlorek sodu lub sól kuchenna.
  • Prysznic nosa – nazwa procesu płukania nosa.
  • ORL – Otorynolaryngologia (przekierowanie Otolaryngologia) – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa i gardła.

Rhino Horn Symbol